DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 468142-1,53%
Konya
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
10 Kasım 2021 Atatürk’ün ölümünün 83. Yılını Anma Programı gerçekleştirildi.

10 Kasım 2021 Atatürk’ün ölümünün 83. Yılını Anma Programı gerçekleştirildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 83. yıldönümü münasebetiyle 10 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 09:00'da Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtında anma programı düzenlendi.

ABONE OL
10 Kasım 2021 11:40
10 Kasım 2021 Atatürk’ün ölümünün 83. Yılını Anma Programı gerçekleştirildi.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 83. yıldönümü münasebetiyle 10 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 09:00’da Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtında anma programı düzenlendi.

Anma programına, Kaymakam Oğuz Cem Murat, Garnizon Komutanı Topçu Alb. Serdar Tavlayan, Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Cumhuriyet Savcısı Kübra Özbek, Piyade Yzb. Doğanay Başaran, Ak Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin, Chp İlçe Başkanı İlter Çorakçı, Mhp İlçe Başkanı Ercan Alp, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Naim Çağlar Diri, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal ve Şube Müdürleri, İlçe Emniyet Müdürü Necdet Ercan, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Sönmez, Kuruluş Başkanları, Askeri Erkan, Muhtarlar Derneği Başkanı Fahri Sağlık ve Muhtarlar, Şehit aileleri ve Gaziler, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve bay – bayan vatandaşlar katıldı.

Anma programında Atatürk Anıtına Kaymakam Oğuz Cem Murat, Garnizon Komutanı Topçu Alb. Serdar Tavlayan, Belediye Başkanı Mehmet Yaka tarafından çelenkler sunuldu.

Saat 09.05’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Cumhuriyet Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Fehmi On ve Müzik öğretmeni Nuray Altınok eşliğinde, öğrenciler ve katılımcılar tarafından hep birlikte okundu.

Anıt Meydanında çelenk sunma töreninin ardından, program 09:30’da Kültür Merkezi Sosyal Faaliyetler Salonunda Cumhuriyet Ortaokulu 8/B öğrencisi Melisa Özyürek Sunuculuğunda, devam etti.

Eşsiz komutan, Mustafa Kemal Atatürk ve tüm aziz şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhuriyet Ortaokulu Görsel Sanatlar öğretmeni Esra Yılmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

”Ölümünün 83. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurundayız. Atatürk, eski bir tarihin bitimi, yeni bir tarihin başlangıcıdır. Türk’ü tarih sahnesinden silme, tarihe gömme amacı ile üzerine çullanmış ”Tek Dişi kalmış canavara” milletin attığı tokattır Atatürk. Şanlı tarihimizin göğsünde kah bir asker gibi, kah bir öğretmen gibi, bazen bir inkılapçı olarak; ama en çok bir idealist olarak dolaşır. Atatürk, Dehasını milletin özünden almıştır. O bir fert, bir şahıs değil; bir milletin kudretidir. Tarihinde bizimki gibi kahramanlıklar yazılı bir millet ölür mü? Böyle bir millet yarın da dünkü gibi doğruluk, güzellik ve iyilik meşalesini elden ele nakletmez mi? Böyle bir millet daima insanlık ve muhasır medeniyet yolunda yürümez mi? Elbette hep yürüdü, yürüyecek. Önümüze çıkan engeller bizi bugüne kadar nasıl durduramadıysa yarın da durduramayacaktır. O’nun fani vücudunun kaybolmasıyla duyduğumuz keder sonsuzdur. Fakat milli birliğimizden, hızımızdan ve bilincimizden zerresini kaybetmiş değiliz. Kendisi nutkunda bu memleketin bir değil, bir çok Mustafa Kemallerle dolu olduğunu söylememiş miydi? O’nun manevi varlığı bizi daima ileriye götürecek bir enerji kaynağı olacaktır. Yas tutmuyoruz. Ağlamakla, dövünmekle kaybedecek vaktimiz yok. İleriye, ufuktaki güzel günlere bakıyoruz. Bir elimizde Cumhuriyet, Bir elimizde Demokrasi ilerliyoruz; durmadan, yılmadan, aksamadan. Atatürk; bize emanet ettiği bu vatanı ”Türk’ün yılmaz ve zapt edilemez bir kalesi” olarak muhasır medeniyetler seviyesine erişmiş gördükçe, mesut ve müreffeh olacaktır. Gazi öldü, fakat eseri hep yaşayacak. Mustafa Kemal öldü, fakat mirası; milletimize, Türk gençliğine emanet ettiği Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır.” dedi.

Konuşmanın ardından Karapınar İlçe Milli Eğitim tarafından düzenlenen ”Atatürk’e mektup” adlı İlkokullar arası yarışmada dereceye giren Toki Yavuz Selim İlkokulu 3/B sınıf öğrencisi Sinem Güleç’e ödülü Kaymakam Oğuz Cem Murat tarafından taktim edildi. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4/A sınıfı öğrencisi İbrahim Özdinç’in ödülü Garnizon Komutanı Topçu Alb. Serdar Tavlayan tarafından taktim edildi. Karapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Atatürk’e Mektup adlı Ortaokullar arası yarışmada dereceye giren Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu 7/C sınıf öğrencisi Azra Nehir Taşdemir’in ödülü Belediye Başkanı Mehmet Yaka tarafından taktim edildi. Cumhuriyet Ortaokulu 8/C Sınıfı öğrencisi Melike Sena İnci’ye ödülü, İlçemiz Cumhuriyet Savcısı Kübra Özbek tarafından taktim edildi.

Ardından Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan, ”Ata’nın Ardından” oratoryo ve İstiklal Marşı korosu faaliyetleri izlendi.

Cumhuriyet Ortaokulu tarafından Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra Yılmaz yönetmenliğinde hazırlanan, onlarca öğrencinin, 45 günlük bir süreçte hazırladığı gösteriler, katılımcılar tarafından beğenilerek izlendi.

Bir kelime ile Atatürk sizlersiniz, O zerreler halinde sizlere dağılmış ve ışıklar halinde gözlerinize yansımıştır. Ölümlü vücudu Anıtkabir’de fakat ruhu ve aşkı sizin yüreklerinizdedir. 10 Kasımlar sadece bir yas günü değildir. Aynı zamanda verdiğimiz sözü yineleme günüdür. Atatürk’ün ebedi hatırasının bu düşünce ve duygularla öğrenciler tarafından selamlandı. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 83. Ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programı başarılı bir şekilde sona erdi.

Bu programın hazırlanmasında ve sunumunda emeği geçen İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal ve Şube Müdürleri Ahmet İçalan, Tahir Ağırgötüren, Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Metin Yapar, Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra Yılmaz, Beden Eğitimi Öğretmeni Fehmi On, Çelenk Sunma Programı Sunucusu Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Enver Sağlamer, Müzik Öğretmeni Nuray Altunok ve Program sunucu Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Melisa Özyürek, Oratoryo gösterisini sunan öğrencilere ve tüm emeği geçenlere ”Meke Ajansı” olarak teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP