DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 467480-2,86%
Konya
17°

AÇIK

03:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığı İftar Yemeği Verdi

Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığı İftar Yemeği Verdi

Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığı 11 Nisan 2022 Pazartesi günü Belediye yeni düğün salonunda İftar Yemeği verdi.

ABONE OL
11 Nisan 2022 21:47
Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığı İftar Yemeği Verdi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığı 11 Nisan 2022 Pazartesi günü Belediye yeni düğün salonunda İftar Yemeği verdi.

İftar Yemeğine; Karapınar Kaymakamı Oğuz Cem Murat, Garnizon Komutanı Topçu Albay Serdar Tavlayan, Belediye Başkanı Yrd. Halil Aker,  Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluş Başkanlarından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Kemal Sözen, Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, Karapınar Süt Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tartan, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Ünver, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı A.Hakkı Şenyurt, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Nakliyeciler Koop.Başkanı Ahmet Nuri Emekli, Muhasebeciler Odası Başkanı Mustafa Aşıroğlu, Şoför ve Otomobilciler Başkanı Kamil Eke, Turan Devletleri Karapınar Teşkilat Başkanı Ali Boduroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal, İlçe Emniyet Müdürü Muharrem Mete, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Sönmez, İlçe Milli Eğitim Şube Md. Ahmet İçalan, İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Muhammet Ali Karakul, Konya’da ki Karapınarlılar Dernek Başkanı Fikret Danış ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Banka Müdürleri, Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ulusoy ve Y.K. Üyeleri  ve Meclis Üyeleri, Ticaret Borsasına kayıtlı bay ve bayan üyeleri, Borsa görevlileri, Karapınar Aydoğanlar MYO görevlileri ve Öğrencileri ve diğer çevre ilçelerden gelen misafirler ile Basın Mensupları katıldılar.

İftar saatine kadar Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığının faaliyetlerini içeren sinevizyon gösterimi izlendi.

Akşam ezanının okunmasıyla Karapınar’ın aşçılarından Nevin Karabacak ve Erdinç Altıntaş tarafından hazırlanan yöresel nefis yemekler katılımcılara Kurtay Düğün Yemek ve Organizasyonu Müjdat Kurtay, aracılığıyla ikram edilerek oruçlar açılarak iftar edildi. İftardan sonra İlçe Müftüsü Yunus Aydın tarafından yemek duası yapıldı.

Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ulusoy yaptığı konuşmasında,” Sayın İlçe Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkan Yardımcım, Siyasi Parti Başkanlarım, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarının değerli Başkanları, Karapınar Ticaret Borsamızın düzenlemiş olduğu iftar yemeğine katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz. 10 Ağustos 1984 yılında hizmete başlayan Karapınar Ticaret Borsası, Türk Standartları Enstitüsü Kurumundan 4 Kasım 2008 tarihinde ISO 10002 belgelerini alarak 17 Eylül 2010 tarihinde Akredite Borsa olmuştur. 2021 yılında Sıfır Atık yönetim sistemini kurarak sıfır atık Belgesini almıştır.

-Karapınar Ticaret Borsası Akredite Borsalar içinde yer almakta olup, üyelerimize akreditasyon sistemine göre hizmet vermektedir.

-Borsamız Akredite olmadan önce özveriyle yaptığı işlerini Akreditasyon sonrası daha kaliteli sürdürmüştür. Akreditasyon sürecinde yenilenen borsa laboratuvarına yeni cihazlar alınmış modernize edilmiştir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile takip edilebilir bir çalışma düzeni ile daha kaliteli hizmet sunumuna geçmiş; ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ile atıkların değerlendirildiği, çevreye daha duyarlı bir kurum olmuş; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ile üyelere verdiğimiz değeri kendilerine hissettiren, memnuniyetsiz oldukları konularda hızlıca düzenleme yapan ve geri dönüşün sağlandığı bir kurum olmuştur.

-Borsa üyelerinin alım ve satımlarında hızlı, güvenli ve otomatik analize geçişi sağlamak amacıyla Türkiye’deki TMO’lar ile Lisanslı Depolarda kullanılan Perten firmasının geliştirdiği, son ürün olan Inframatic 9500 NIT 2021 model cihazını Borsa Laboratuvarına alımını gerçekleştirdi.

-Laboratuvarımıza yeni mısır nem tayin cihazı(Perten 5200 marka) kazandırılmıştır.

-Laboratuvarımızdaki bütün cihazlar düzenli olarak kalibrasyonları yapılmaktadır.

-Elektronik Satış Salonu’nda faaliyetlerimiz yoğun şekilde devam etmektedir.

-Adımızı taşıyan Karapınar Ticaret Borsası İlkokulu’nun güçlendirme projesini üstlenip 1.000.000,00TL gibi bir bütçeyle okulun tekrar eğitime kazandırılmasını sağladık.

-Buğday Pazarındaki kantarımızın kalibrasyonları düzenli olarak yapılmaktadır.

-Karapınar Devlet Hastanesi ne Panoramik Diş Röntgen Cihazı aldık ve bu cihazın bulunduğu odada ilçe halkımıza ferah bir ortamda hizmet verilmesi için odanın dizaynı yine Borsamız tarafından yaptırılmıştır.

-Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda üyelerimizin bilgilendirilmesi için uzman eğitimcilerin katılımlarıyla Karapınar da ve Antalya da Eğitim ve İstişare toplantıları yapılmıştır.

-Karapınar Ticaret Borsası, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’na ortak oldu.

-Türkiye Ürün İhtisas Borsası acenteliğini alarak ilçe halkımızın ve üyelerimizin TÜRİB piyasalarından faydalanabilmelerinin sağladık.

-TOBB öncülüğünde Lisanslı Depoculuk faaliyetlerine katılarak TMO-TOBB LİDAŞ’a ortak olunmuştur.

-Üyelerimize finansal anlamda destek olmak için her yıl bankalarla anlaşma yaparak üyelerimize nefes kredisi altında düşük faizli kredi imkânı sağladık.

-Her sene düzenli olarak ihtiyaçlı 250 üniversite öğrencisine burs vermekteyiz.

-Her sene ilçemizdeki ihtiyaçlı 800 öğrenciye eğitim yardımı yapmaktayız

-Eğitime destek olmak adına ilçemiz okullarından 75.Yıl İlkokulu’na  adımızı taşıyan EBA Destek sınıfı yaptırdık.

-Pandemiden dolayı ilçemizdeki ihtiyaçlı öğrencilere 70 adet tablet dağıttık.

-Her yıl Ramazan aylarında ihtiyaçlı 800 aileye gıda yardımı yapmaktayız.

-Elazığ’da meydana gelen depremde depremzede yurttaşlarımıza yardımda bulunduk.

-Karapınar Devlet Hastanesi’ne COVİD19 tedavisinde kullanılmak üzere Yüksek Basınçlı Oksijen Cihazı aldık.

-Pandemi döneminde ilçemizdeki birçok kamu kurum ve kuruluşlarına yardımlar yaptık.

-Antalya-Alanya-Manavgat bölgelerinde çıkan yangından etkilenen yurttaşlarımıza,üyelerimiz ile beraber yardımda bulunduk.

-Üyelerimiz ve İlçemiz için yeni yatırım yapmak üzere Karapınar Organize Sanayi Bölgesinden Borsamıza 9500 m2 arsa alımı yapılmıştır.

-Borsamıza bir adet Mercedes Vito marka araç alımı yapıldı.

-TOBB ve Bakanlarla yapılan bütün toplantılara katılarak üyelerimiz ve ilçe sorunlarımızın tamamını ilgili makamlara ilettik. (Cumhurbaşkanına, Bakanlara, TOBB Başkanına, Milletvekillerine… )

-Üyelerimizin ve ilçe halkımızın sorunlarının çözümü için Kaymakamlık, Belediye,Milli Eğitim başta olmak üzere yerelden bütün kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi partilerle, bütün Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelerek sorunların çözümleri konusunda fikirlerimizi beyan etmekteyiz.

-Yöresel ürünlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline gelen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı´nın 11’incisi, 20 – 24 Ekim 2021 tarihleri arasında, ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilmiş olup, Karapınar Ticaret Borsası olarak stant açarak ziyaretçilere Karapınar Kuzu kavurması ikram edilmiştir.

KARAPINAR TİCARET BORSASI “YEŞİL MUTABAKAT” İÇİN ÇALIŞIYOR

Karapınar’ın geleceği için çok önemli bir konu olan “Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat” konusunda  Karapınar’ın farkındalığını artırmak ve yeni projeler üretmek için çalışıyoruz. Bu konuda uzman Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet HAMURCU’yu Karapınar’a davet ettik.

“Karapınar’da tarımsal çeşitliliğimizin ve kalitemizin artırılması için son dönemlerde önemi çok artan “Yeşil Mutabakat” konusunda bilinçlenmek üyelerimizi, üreticilerimizi ve çiftçimizi de bilinçlendirmek amacıyla eğitim,seminer ve toplantılarımız devam edecektir.

KESİMHANE

Karapınar Ticaret Borsası’nın ortağı olduğu “BEYPINAR MEZBAHA TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ” tesislerinin temel atma töreni 10 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Toplam 3 Bin metrekarelik kapalı alana sahip olan ve bünyesinde her türlü hijyen ve sağlık standartlarını üst seviyede bulunduran, İlçe hayvancılığında önemli bir ihtiyacı gidermesi planlanan projenin temel atma törenine Karapınar Kaymakamı Onur Kökçü, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, İlçe Müftüsü Yunus Aydın, Sivil Toplum Örgüt Başkanları, Parti Başkanları, Basın Mensupları, Borsamız Meclis Üyeleri ve Beypınar A.Ş ortakları katıldılar.

Temel atma programına katılan tüm protokol üyelerine ve misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ulusoy yaptığı açılış ve teşekkür konuşmasında, “İlçemiz hayvancılık sektörünün çok ihtiyacı olan önemli bir yatırıma daha kavuşacak olmasının sevincini ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İlçe Müftümüz Yunus Aydın’ın yaptığı dua sonrası kurban kesilerek temel atma töreni gerçekleştirildi.

Ekonomik olarak bu sıkıntılı ve zor süreçte böyle hayırlı bir yatırım için bir araya gelen Borsamız üyesi ortaklarımız olan Ahmet Ulusoy, Atıf Özder, Ali Osman İldanlı, Beycan Kalkan, Bilgi Aydınbelge, Celil Sezer, Halil Sayar, Sami Karabacak, Sefer Aydınbelge, Süleyman Karabacak ve Tevfik Gümüşsoy’a ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Ayrıca Borsamızın ortak olması sürecinde bizlere destek veren TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın’a, Ak Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’a, ve Ak Parti İlçe Başkanı Nadi Tartan’a teşekkür ederiz.

Yeni ve modern kesimhane inşaatımız yaklaşık 15000.- M2 lik arsa üzerine 3350.-M2 lik toplam inşaat alanı içerisinde soğuk hava bölüm odaları, kesimhane bölümleri, hayvan indirme padok bölümü, Başkan odası, Yönetim Kurulu idare toplantı odası, muhasebe, Veteriner Hekim, Kantar görevli odaları, müstahsil bekleme salonu, sakadat personel dinlenme salonu, yemekhane bölümleri, banyo, WC ler, bina dışında Atıksu arıtma ünitesi, iki adet dezenfeksiyon ünite tünelleri, elektrik mekanik kumanda binası gibi birçok bölümlerden oluşmaktadır.” Dedi.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilçemizde özellikle hayvancılık sektöründeki eksikliklerin giderilmesi için üyelerimizin ortaklığı ile Beypınar Mezbaha Ticaret ve Sanayi A.Ş. kurulmuştur ve IPARD’dan proje maliyetinin %40’ı kadar hibe alınarak tamamlanan kesimhane 2021 Aralık ayında hizmete başlamıştır. Kurulan kesimhanede Borsamızın %25 ortaklığı bulunmaktadır.

Yaklaşık 27 milyon TL’ye yapılmış olan kesimhanenin günümüz piyasa fiyatlarına göre değeri yaklaşık 40 milyon TL nin üzerindedir.

Konya Adana Yoluna 10 Metre mesafede bulunan,Karapınar Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park Merkezi 4000 m2 Kapalı 4000 m2 açık Toplam 8000 m2 alana sahip, 3000 adet küçükbaş hayvan kapasiteli, 300-500 adet büyükbaş hayvan kapasiteli,Canlı Hayvan Park Yerimizde bir adet 60 tonluk taşıt kantarı, bir adet 10 tonluk hassas küçükbaş hayvan kantarı,1 adet 2 tonluk büyükbaş hayvan kantarı,1 adet dezenfeksiyon tüneli bulunmaktadır,Hayvanların araçlara rahatlıkla çıkıp inmesi için özel rampalar,yem ve su ihtiyaçları için suluklar ve yemlikler mevcuttur. Ayrıca üye ve müstahsiller için sosyal ve idari tesisler,araç park yeri mevcuttur. Karapınar ‘dan Türkiye geneline hayvan sevkiyatları yılın 365 günü Karapınar Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park Merkezinden yapılmaktadır.

-Canlı Hayvan Park Yeri’ndeki dezenfeksiyon ünitesi düzenli olarak çalışmaktadır.

– Canlı hayvan park merkezinde bulunan kantarlarımızın düzenli olarak kalibrasyonları yapılmaktadır.

CANLI HAYVAN PARK MERKEZİ

KARAPINAR TİCARET BORSASI İLKOKULU GÜÇLENDİRME PROJESİ

Karapınar Ticaret Borsası tarafından 2000 yılında yaptırılan Ticaret Borsası İlkokulumuz, zeminden kaynaklı fiziki sorunları nedeniyle 2016 yılında tahliye edilmiş ve kapalı kalmıştır. Bu süre içerisinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından güçlendirme projesi hazırlanan Karapınar Ticaret Borsası İlkokulu’nun güçlendirme projesini üstlenip 1.000.000,00TL gibi bir bütçeyle okulun tekrar eğitime kazandırılmasını sağlayarak 2018-2019 eğitim öğretim döneminde açılışını yaptık.

Borsamızın kuruluşundan bugüne kadar emeği geçmiş Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerimizden,Üyelerimizden,Personelimizden Allah razı olsun,

vefat edenlere Allahtan rahmet,hayatta olanlara sağlıklı,huzurlu,mutlu bir ömür diliyoruz.

Mübarek #Ramazan ayının ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, sağlık,huzur ve bereket getirmesini diliyoruz.”dedi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP