DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4723230,78%
Konya
23°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Karapınar’ın 5 Çeşmesi

Karapınar’ın 5 Çeşmesi

1.500'lü yıllardan itibaren uzun süre Karapınar'ın Su ihtiyacını karşılamış, Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Selim tarafından yapımına başlanan su yolunun dağıtım noktaları olan Karapınar'ın 5 Çeşmesi ...

ABONE OL
26 Kasım 2021 21:42
Karapınar’ın 5 Çeşmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1.500’lü yıllardan itibaren uzun süre Karapınar’ın Su ihtiyacını karşılamış, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Selim tarafından yapımına başlanan su yolunun dağıtım noktaları olan Karapınar’ın 5 Çeşmesi …

1568 Yılında Konya Ovası’nda Şehzade Beyazid ile Savaşan Şehzade Selim Karaman’a dönerken, bugünkü Karapınar’da bir şehir kurulmasını istedi.

Fakat o dönemlerde adı Sultaniye olmadan önce de ismimiz Karapınar’dı. Karapınar’da Ali Tepesi Höyüğü güneyinde Kayaların arasından çıkan acımtırak tada sahip akarsu yüzünden ”Karapınar” olmuştuk.

Daha sonra 55 km ilerden Karacadağ’ın Ovacık Mevkii’nden 43 tane pınarın birleşmesi ardından ilçemiz Karapınar’a su geldi.

Bu su 5 Farklı çeşmeden yıllarca Sultaniye’ye dağıldı.

Bu çeşmeler, Karapınar Çetmi Mahallesi Çeşmesi, Karapınar Yeni-Zafer Mahallesi Çeşmesi, Karapınar Eski Anıt Alanındaki 2. Sarı Selim Çeşmesi, Karapınar Sultan Selim Camii Önü Şadırvanı Çeşmesi ve Karapınar’da bulunan Hacı İsa Cami Yanındaki çeşmelerdi.

Zamanla Kale cami yanına, Eski Apak Cami civarına yapılan çeşmeler de vardı. Her ne kadar bugün ayakta olmasalar da onlar da güzide eserlerimizdendi.

En dikkat çekici husus ise, Osmanlı tarihine baktığımızda tüm sultanlar, padişahlar bu tip projelerini İstanbul ve civarına yapmışken, Kanuni ve Oğlu Şehzade Selim’in tüm su projeleri Karapınar ve Konya Ovasındadır.

Karapınar, Osmanlı tarihini buram buram içermektedir …

Sarı Selim Çeşmesi
Sarı Selim Çeşmesi Bakış Açısı
Sultan Selim Cami ve Önündeki Şadırvan Çeşmesi
Hacı İsa Cami Yanındaki Çeşme
Yeni- Zafer Mahallesi Çeşmesi
Çetmi Çeşmesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP