DOLAR 17,9638 0%
EURO 18,3190 0.02%
ALTIN 1.030,17-0,09
BITCOIN 4276782,70%
Konya
29°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Mayıs Ayında Konya İline Bağlı İlçe Müftüleri toplantıyı Karapınar İlçe Müftülüğünde Yaptılar

Mayıs Ayında Konya İline Bağlı İlçe Müftüleri toplantıyı Karapınar İlçe Müftülüğünde Yaptılar

Diyanet İşleri Başkanlığı Genelgesine göre her ay farklı ilçelerde gerçekleştiren İlçe Müftüleri Aylık mutat toplantısı, Mayıs ayında Karapınar İlçe Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

ABONE OL
20 Mayıs 2022 15:43
Mayıs Ayında Konya İline Bağlı İlçe Müftüleri toplantıyı Karapınar İlçe Müftülüğünde Yaptılar
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanlığı Genelgesine göre her ay farklı ilçelerde gerçekleştiren İlçe Müftüleri Aylık mutat toplantısı, Mayıs ayında Karapınar İlçe Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıya Konya İl Müftü Yardımcıları Kuddisi Uysal, Ahmet Demirel, Abdullah Yalman, Hüseyin Avni Bölge ve Konya İlçe Müftüleri ile İl Müftülüğü Personel Şube Müdürü katıldılar.

Toplantıda; Karapınar İlçe Müftülüğü Sultan Selim Cami Müezzin Kayyımı Nail Sabrettin Okuyucu tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıda Karapınar İlçe Müftüsü Yunus Aydın, Karapınar’ı tanıtıcı sosyal, ekonomik, kültürel yönden gelişmeleri ile ilgili genel bilgiler veren Müftü Aydın, Karapınar İlçesi Müftülüğü ’nün mevcut yapısı, personel bilgileri, çalışmalarıyla ilgili ve İlçe de 93 Cami, 11 Kur’an kursu ve 125 personelin olduğunu söyledi.”

İl Müftü Vekili Kuddisi Uysal’ın gündem maddelerini okuması, planlanan ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve İl Müftü Yardımcılarının din hizmetleri, eğitim hizmetleri, insan kaynakları ile Vakıf hizmetleri alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi paylaşımı sonrası talep, değerlendirme ve istişarelerinin ardından toplantı sona erdi.

Toplantı sonrası Karapınar İlçe Müftüsü Yunus Aydın, İl Müftü Yardımcıları ve İlçe Müftülerine İlçe Müftülüğü binasını gezdirerek yapılan çalışmalar hakkında geniş bilgiler verdi.

Daha sonra Konya İl Müftü vekili Kuddisi Uysal, Sultan Selim Camii’nde Vaaz verdi. Diğer Konya İl Müftü Yardımcıları ve İlçe Müftüleri ise Karapınar İlçe Merkezinde ve Merkeze bağlı Mahallelerde bulunan 35 camide irşat hizmetleri kapsamında vaaz verip Cuma Namazı kaldırdılar.

Meke Ajansı Muhabiri olarak bulunduğumuz TOKİ Evleri Fatih Sultan Mehmet Camiinde ise Konya İline bağlı Doğanhisar İlçesi Müftüsü Yusuf Acar, cami cematına çok anlamlı ayet-i kerimede Yüce Rabbimizin buyurduğu “ Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi Allah’ın varlığının ve kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.” Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Nikah benim sünnetimdir. Kim benim sünnetime uygun davranmazsa benden değildir. Yüce dinimiz İslam, meşru bir nikah ile aile yuvası kurmamızı emreder. Aile hayatımızı adalet, merhamet, sevgi, saygı, güven gibi değerler üzerine bina etmemizi öğütler. İslam, gayr-ı meşru ilişkilere, hayasızlığa, iffetsizliğe ve çirkinliğe sevk eden davranışlara ise asla izin vermez. Meşru bir nikaha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez. Aile; iffetli, huzurlu ve güvenli bir hayatın temeli ve teminatıdır. Nefsimizi ve neslimizi emniyet altına alan, temiz ve sağlıklı bir toplumu inşa eden yegâne kurumdur. Aile, dünyanın sıkıntılarında, hayatın sarsıntılarında tutunulacak bir el, sığınılacak güvenli bir limandır. İnsanı insan kılan değerlerin öğrenildiği bir ahlak mektebidir. Kişiyi iyiye ve doğruya yönlendiren bir rehber; günahlardan ve kötülüklerden koruyan bir kalkandır. Dijital dünyanın baş döndürücü hızla geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Elbette bu yeni mecranın pek çok imkanından yararlanıyoruz. Ancak bir yandan da özendirdiği hayat tarzının haz, hırs, tüketim ve bireyselleşme üzerine kurgulandığına şahit oluyoruz. Maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Bazen sanal âlemin cazibesine kapılıp değerlerimizi yitiriyoruz. Gerçek hayatla bağımız koptukça ilişkilerimiz sanallaşıyor. Hatta kimi zaman en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekinet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz. Dünya’nın diğer ucundaki insanlarla iletişim kurarken, aynı sofraya oturduğumuz anne, babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan gittikçe uzaklaşıyoruz. Aile bir tercih değil; fıtri bir ihtiyaçtır. Aile kurmak, aile olmak, Hz. Adem’den bu yana Peygamberlerin sünnetidir. Aile kurumunun yerine ikame edilecek hiçbir sosyal yapı yoktur. Algıların gerçeğe galip geldiği ve insanlığın fıtrata aykırı dönüşümlere zorlandığı günümüzde bize düşen, dijital dünyanın olumsuzlukları karşısında milli ve manevi değerlerimizi esas alan bir duruş sergilemektir. Yaşadığımız çağın gerçeklerinden kopmadan dijital mecraların da esiri olmadan değerleriyle birlikte aile olmaktır. Peygamber Efendimizin ilgiye, sevgiye, şefkate, merhamete ve muhabbete dayalı aile yapısını hanelerimizde hâkim kılmaktır. Unutmayalım ki güçlü ve huzurlu bir aile, ancak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmakla mümkündür. Dedi.

Doğanhisar Müftüsü Yusuf Acar, hutbe ve Cuma namazını kıldırırken, Müezzin Uzman Muttalip Arıkan kendisine eşlik etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP