DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 468335-0,65%
Konya
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı

14 Mart 2022 Pazartesi günü saat 13.30’da Karapınar Kültür Merkezi toplantı salonunda Karapınar İmam Hatip Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencileri tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı gerçekleştirildi.

ABONE OL
15 Mart 2022 12:43
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 Mart 2022 Pazartesi günü saat 13.30’da Karapınar Kültür Merkezi toplantı salonunda Karapınar İmam Hatip Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencileri tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı gerçekleştirildi.

Programa; Kaymakam Oğuz Cem Murat, Kaymakam Refiki Ahmet Akdağ, Garnizon Komutanı Topçu Albay Serdar Tavlayan, Belediye Başkanı Mehmet Yaka, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin, CHP İlçe Genel Sekreteri İlter Çorakçı, MHP İlçe Başkanı Ercan Alp, Bel. Başkan Yrd. Halil Aker, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Sönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal ve Şube Müdürleri Ahmet İçalan, Tahir Ağırgötüren, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Ünver, Esnaf Kefalet Koop.Başkanı A. Hakkı Şenyurt, Süt Birliği Başkanı Mehmet Tartan, Şoförler Odası Başkanı Kamil Eke, Enerji Bakanlığı, T.Ü.A.Ş. Karapınar Medaş Md. Müslüm Özdemir, Tic. Borsası Tems. Musa Diri, Halil Tüysüz, Ziraat Odası Tems. Nadi Özdil, Ticaret ve Sanayi Odası Tems.Hakki İnci, Gençlik Merkezi Md.M.Ali Karakul, Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler ile veliler katıldılar.

Karapınar İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ayşegül Beleoğlu’nun sunuculuğunda başlayan programda; İstiklal Marşının TBMM tarafından kabulünün 101. Yılını kutlama ve İstiklal Marşımızın Şaire Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve ebediyete irtihal etmiş olan aziz Şehitlerimizin manevi huzurlarında bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Sinevizyon gösterimi ve Akabinde Karapınar İ.H.Ortaokulu Öğrencilerinden  Aysel Nisa Köksal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi,” Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde önemli şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bunları hatırlamak gerekir. İstiklal Marşını anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmek ve o çerçevede değerlendirmek gerekmektedir. İstiklal Marşımız “KORKMA” seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayap, her karış toprağı Şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımız kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. Bu, en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmaz. Bir başka dizesinde ise; “ARKADAŞ! YURDUMA ALÇAKLARI UĞRATMA SAKIN”, diye gençlere seslenir. Vatanın korunması bastığın yerleri toprak diyerek geçmeyen, bu topraklar altında kefensiz olarak yatan, şehit dedelerini unutmayan, vefalı bir gençliğin eliyle olacaktı. Öyle de oldu. Milletimiz hür yaşama azmi ve aşkı, Mustafa Kemal gibidir. Bir liderin başkanlığında bizlere yeni ufuklar açtı. Ezelden beri hür yaşamış ve bundan sonra da hür yaşayacak olan milletimiz, vatanına ve istikbaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayasızca saldırılara elbette boyun eğmedi. İstiklal Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşımızı coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Konuşmamı bitirirken büyük Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları Şad Olsun! Saygılarımla diyerek sözlerini tamamladı.

Karapınar İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden Büşra Biltekin ve Tuğçe Karakul Mehmet Akif’in bir anasını (ÜŞÜYORDU) seslendirdiler. Yine aynı okul öğrencilerinden oluşan koro “ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM” şarkısını söylediler. Öğrencilerden Aslıhan Başoğglu “BİRLİK” Şiirini Okudu. K.İ.H.O. Öğrencilerinden Mustafa Kaya, Ömer Biltekin, Mehmet Baki Bayır tarafından “BİR GAZİNİN VERDİĞİ DERS” adlı skeci sundular. K.İ.H.O. Öğrencilerinden oluşan koro “İSTİKLAL MARŞI OROTORYOSUNU” sundular. Karapınar İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri tarafından yapılan konuşmalar, şiirler, skeçler katılımcılardan büyük beğeni ve alkış aldılar.

İlçede düzenlenen 5. Sınıflararası İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında birinci olan Sazlıpınar Ortaokulundan Esma Gül Küçükoğlu İstiklal Marşımızı ezbere okuyarak büyük beğeni ve alkış aldı.

İstiklal Marşını güzel okuma ve Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerden Esma Gül Küçükoğlu Oğuzhan Oğuz, Zekiye Bilge, Aslı Alparslan, Aliye Ataç, Berra Gündoğdu, Kübra Eslem Okumuş, Enes Kılıçlı, Bayram Ali Kılıçlıya ödülleri Kaymakam Oğuz Cem Murat, Albay Serdar Tavlayan, Belediye Başkan Yrd. Halil Aker, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal ve diğer katılımcılar tarafından tebrik edilerek verildi. Katılımcılar günün anısına topluca fotoğraf çektirerek program sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP