DOLAR 16,7538 -0.08%
EURO 17,5257 0.11%
ALTIN 976,320,05
BITCOIN 320752-0,60%
Konya
19°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Müh. Talha Üzer Seçim Ofisini Açtı

S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Müh. Talha Üzer Seçim Ofisini Açtı

PANKO BİRLİK Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği, S.S. Pancar Ekicileri Koop. Başkan Adayı Ziraat Müh. Talha Üzer ve ekibine ait Seçim Ofisi’nin açılışı 17 Haziran Cuma günü saat 11.30’da Subaşı Kahveleri Karşısı, sebze pazarı yanında ki adreste Konya-Ereğli İlçesinde gerçekleştirildi.

ABONE OL
17 Haziran 2022 18:04
S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Müh. Talha Üzer Seçim Ofisini Açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PANKO BİRLİK Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği, S.S. Pancar Ekicileri Koop. Başkan Adayı Ziraat Müh. Talha Üzer ve ekibine ait Seçim Ofisi’nin açılışı 17 Haziran Cuma günü saat 11.30’da Subaşı Kahveleri Karşısı, sebze pazarı yanında ki adreste Konya-Ereğli İlçesinde gerçekleştirildi.

Seçim Bürosu açılışına, Panko Birlik, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği, S.S. Pancar Ekicileri Koop. Başkan Adayı Ziraat Müh. Talha Üzer, Yönetim Kurulu Üyesi adayları Karapınar’dan Himmet Türkoğlu, Ereğli Ticaret Borsası Başkanı Zekeriya Ünlü, Ereğli Ziraat Odası Bşk. Abdullah Çelik, Ereğli Şoförler Odası Bşk. Yalçın Bozkır, Karaman’dan Mehmet Bayram, Karapınar’dan Mehmet Uğurlu, Karaman Pankobirlik Denetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri Mustafa Kansız, Mükremin Kara, Ömer Yıldırım, Karaman Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı, Karapınar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Ünver, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı Abdullah Hakkı Şenyurt ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Faruk Demirel, Osman Aydoğdu, Nakliyeciler Koop. Başkanı Ahmet Nuri Emekli ve Başkan Yrd. Servet Yanıklı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan V. Tahsin Ünver, Akçaşehir Belediye Başkanı, Kazım Karabekir Ziraat Odası Başkanı, Halkapınar eski Belediye Başkanı Fahri Vardar, İslik Eski Belediye Başkanı Nacati Karakara, Kayalı Eski Belediye Başkanı Ali Ünver, Ereğli Kredi Kef.Koop.Başkanı Dede Örgütlü, Ereğli Minübüscüler Kop.Başk. Mehmet Karagözlü, Bakkallar Odası Başkanı Cumhur Yaman, Madeni Eşya Oda Başkanı Abdullah Yıldırım, Marangozlar Oda Başk. Metin Aydın, Kahveciler Odası Başk. Şükrü Kuş, Sebzeciler Odası Başk. Ramazan Durak, Ereğli ve Karapınar Mahalle Muhtarları, çiftçilerin, bay ve bayan vatandaşların geniş katılımları olduğu görüldü.

Yoğun katılımın gerçekleştiği açılışta konuşma yapan Başkan Adayı Talha Üzer, seçim sürecinde vaat ettikleri hizmet ve yatırımları 4 yıl içerisinde yerine getirdiklerini ifade etti ve yeniden görev verilmesi durumunda çiftçilere kazandırılacak yatırımları söyledi.

“Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi, 7 ilçe ve 1 il merkezini kapsayan geniş bir alandan sorumlu. Pandemi süreci ve rakiplerimizin gereksiz davalarına rağmen biz bu geniş alanda çok güzel çalışmalar yaptık. İlk göreve geldiğimizde 6’lı pancar söküm makinesini Ereğli’ye kazandırdık. Söküm makinesini Ereğli’ye kazandırdık diye eleştirdiler, ama Karapınar ve Karaman’da 15 tane olan söküm makinesi Ereğli’de hiç yoktu. Hizmetlerimizi ve yatırımlarımızı, üreticilerimizin ihtiyaç durumlarına göre düzenledik ve gerçekleştirdik. Sözleşmeli üretim modeline geçmediğimiz sürece üretimde devamlılığı sağlayamayacağımızı düşündük ve başlattığımız sözleşmeli üretim modeliyle, sürekli fiyat garantisi ve desteklerle üreticilerimizi ayakta tuttuk” diyen Talha Üzer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Göreve geldiğimizden bu yana kooperatifimizin cirosunu 6 kat artırdık. Bu ciroyu da yine üreticilerimize yeni hizmetler kazandırmak için kullandık. Sudurağı’na 1600 metrekare kapalı alana sahip satış mağazası açtık. 3 milyon yatırım bedeli ile Ereğli’ye, saatte 10 ton buğday, 7 ton ayçiçeği, 5 ton bakliyet işleme kapasiteli eleme tesisi kazandırdık. Kazımkarabekir ilçemize 1200 metrekare kapalı alanda satış mağazamızın inşaatını başlattık. Hotamış’ta 1800 metrekare kapalı alana sahip tesisimizi kazandırdık. Üreticilerimizin ürünlerini depolayabilmeleri için Ereğli’ye 24 bin ton kapasiteli lisanslı depomuzu kazandırdık” dedi.

-Ereğli’ye Yem Fabrikası, Karapınar’a Gübre Fabrikası, Karaman’a Sulama Sistemleri Fabrikası, Emirgazi’ye Satış Mağazası Sözü-

4 yıllık görev süreleri içerisinde hiçbir bölgeyi ve çiftçiyi ayırmadan hizmet ettiklerini söyleyen Talha Üzer, “Daha önce kooperatifin araçları belli köylerde belli kişilere çalışıyordu ama biz yönetime geldikten sonra buna da son verdik. Kooperatifimizin araçları her köyde her üyemize hizmet ediyor. Kooperatifimizin 6 bin tonluk yem satışı var.  Yem satışlarını daha ucuz girdi ile üretip üreticilerimize daha ucuz şekilde ulaştırabilmek için, Çakmak tesislerimizin bulunduğu alanda yem fabrikamızı Ereğli’ye kazandıracağız. Karapınar ilçemize bitki besleme gübre fabrikamızı kazandıracağız. Karaman’a sulama sistemleri fabrikamızı kazandıracağız. Emirgazi ilçemizde 10 bin metrekare alana satış mağazamızın açılması için gerekli işlemleri başlattık

-AÇILIŞTA KONUŞMA YAPAN TALHA ÜZER, EREĞLİ, KARAPINAR, KARAMAN VE EMİRGAZİ İÇİN KURACAKLARI YENİ TESİSLERİN SÖZÜNÜ VERDİ

-ÜZER: ÜRETİMDEN, KOOOPERATİFTEN ANLAMAYAN HARİTA MÜHENDİSLERİNE DEĞİL, İŞİ BİLEN, ÜRETİCİNİN DİLİNDEN ANLAYAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE YETKİ VERİN”  dedi.

Konuşmasında, pancar Ekicileri Kooperatifi adayı Duran Özbudak’ın iddialarına da yanıt veren Talha Üzer, “Daha önce, yönetim ve denetim kurulu seçimlerini birleştirelim dedim kabul etmediler. Bugün çıkıp denetim kurulu seçimlerini yapacaklarmış. Denetim kurulunun seçimlerine daha 3 yıl var efendim, geçiniz oraları. Kooperatif üyeleri gübre alamıyormuş, menşei belli değilmiş. Hepiniz biliyorsunuz ki gübreler ithal geliyor. Limana gelir, orada özel kuruluşların, kooperatiflerin mühendisleri tarafından analiz yapılır. Gemilerin içindeki gübrelerin hepsi aynıdır, torbaları farklıdır. Ama bunu Duran Özbudak bilmez, çünkü o harita mühendisi, ben ziraat mühendisiyim. Siz de bu kooperatifi, üretimden anlamayan harita mühendislerine değil, işin ehli olan ziraat mühendislerine teslim edin. Onlar da kuru kuru saldırı politikası ile siyaset yapmasınlar, yapacaklarını anlatsınlar, projelerini anlatsınlar” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP