DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 468142-1,53%
Konya
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Yeni Sanayide ‘ki Tornacı ve Kaynakçı Esnaflara Mesleki Yeterlilik Belgesi Verildi

Yeni Sanayide ‘ki Tornacı ve Kaynakçı Esnaflara Mesleki Yeterlilik Belgesi Verildi

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Muharrem Karabacak, Başkan Vekili Osman Alp, Kalite Yöneticisi K.İrfan Kaplan, Karapınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Zengin, Başkan Yardımcısı Metin Kalkan, Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Yeşilyurt'un katılımıyla, Yeni Sanayideki Tornacı ve Kaynakçı Esnaflara Konya'daki yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olanlara ''Mesleki yeterlilik belgeleri'' verildi.

ABONE OL
28 Aralık 2021 11:12
Yeni Sanayide ‘ki Tornacı ve Kaynakçı Esnaflara Mesleki Yeterlilik Belgesi Verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Muharrem Karabacak, Başkan Vekili Osman Alp, Kalite Yöneticisi K.İrfan Kaplan, Karapınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Zengin, Başkan Yardımcısı Metin Kalkan, Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Yeşilyurt’un katılımıyla, Yeni Sanayideki Tornacı ve Kaynakçı Esnaflara Konya’daki yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olanlara ”Mesleki yeterlilik belgeleri” verildi.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Karabacak, ” İş sağlığı ve Güvenliği kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurulunda kabul edilerek, 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı mesleki yeterlilik kurumu kanununda da önemli değişiklikler yapıldı.

Bu değişikliklerin en önemlisi şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; ”Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra mesleki yeterlilik kurumu kanununda düzenlenen esaslara göre mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılmayacaktır. ifadelerine yer verdi.

Ardından Karapınar’daki 35 Esnafa belgeleri tebrik edilerek verildi. Bu tip çalışmaların da devamı olduğu, devamının geleceği de belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP